Օրեսդրական փաթեթի ընդունմամբ Սահմանադրությանը, ԱՄԿ N 29 կոնվենցիայի, «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի պահանջներին համապատասխան՝ օրենսգրքում կսահմանվի «պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանք» եզրույթը, այդպիսի աշխատանք չհամարվող աշխատանքների շրջանակը, 2022 թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական օրենսգրքում, ինչպես նաեւ «Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին» օրենքում կհամապատասխանեցվի պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանքների եզրույթը՝ միասնականության ապահովման տեսանկյունից: Արդյունքում կբարելավվի նաեւ պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանքի դեպքերի բացահայտման, զոհերի նույնացման գործընթացը:
Հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ:
Հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը:

С принятием законодательного пакета в соответствии с требованиями Конституции, Конвенции МОТ № 29, Конвенции Совета Европы “О защите прав и основных свобод человека” в Кодексе будет определено понятие “обязательный или принудительный труд”, объем работ, не считающихся таковыми в Уголовном кодексе РА, вступившем в силу с 1 июля 2022 г., а также в законе “Об идентификации и поддержке лиц, подвергшихся трафикингу и эксплуатации”, термин “обязательный или принудительный труд” будет скорректирован с точки зрения обеспечения единообразия. В результате улучшится процесс выявления случаев обязательного или принудительного труда, идентификации жертв.
На созванном 4 октября очередном заседании НС правительство рассмотрело во втором чтении о пакет проектов о внесении поправок в Трудовой кодекс РА, Уголовный кодекс РА и в закон “Об идентификации и поддержке лиц, подвергшихся трафикингу и эксплуатации”.
По словам основного докладчика, заместителя министра труда и социальных вопросов Р.Саргсяна, редакционные изменения были внесены после первого чтения.